Obeliskas Sankt Peterburgo-Varšuvos traktui atminti
Žiūrėti žemėlapyje
Požymiai
- Paminklai, skulptūros
- Nemokamas
- Visus metus
- Zarasų seniūnija
1836 m. buvo tiesiamas traktas Sankt Peterburgas-Varšuva, ėjęs per Daugpilį, Zarasus, Ukmergę, Kauną, Marijampolę, Suvalkus bei kitas Lietuvos vietoves. Rusijos imperijai tai buvo strateginės svarbos objektas, tiek susisiekimo, tiek ir karinės logistikos prasme, kadangi turėjo pagerinti kariuomenės dalinių judėjimą per okupuotas Lietuvos ir Lenkijos teritorijas. 1836 m. pabaigus tiesimo darbus, Rusijos imperatorius Nikolajus I išvyko apžiūrėti naujai sukurtos infrastruktūros. Lankantis Zarasuose, vietovė jam taip patiko, kad jis nusprendė miestą pervadinti į Novoaleksandrovską (savo tėvo arba sūnaus garbei) ir čia perkėlė apskrities centrą. Nuo tada pagyvėjo prekių, pašto ir keleivių pervežimas, miestas ėmė sparčiai augti, ir įgavo tokį išplanavimą, koks yra dabar.
1845 m. Zarasuose, priešais kelio sargybos kareivines buvo pastatytas Sankt Peterburgo-Varšuvos trakto atkarpai Kaunas-Daugpilis skirtas paminklas – 11,1 metro aukščio ketaus obeliskas su laiptuotu cokoliu. Paminklo priekinėje plokštumoje buvo 2 metalinės plokštės su įrašais rusų kalba ir Rusijos imperijos herbas. Paminklo statytojas – pramonininkas Piotras Antonis Steinkeleris (1799-1854).
1932 m. obeliskas buvo perdažytas, pašalinti buvusios imperijos simboliai, o jų vietoje pritvirtintas metalinis Vytis bei naujos plokštės su patriotiniais užrašais. Lietuvos simbolika buvo sunaikinta jau pirmaisiais sovietinės okupacijos metais, o 1961 m. prie obelisko buvo pritvirtinta iš nerūdijančio plieno juostelių išlankstyta kompozicija, vaizduojanti žmogų, kylantį į kosmosą (pašalinta 1987 metais). Šiuo metu ant obelisko yra pritvirtinta plokštė su įrašu „1830 – 1836 m. nutiestam keliui Kaunas-Daugpilis“, liudijanti kelio nutiesimo faktą, kaip miesto raidai svarbų įvykį.